Jak urządzić małą kuchnię?

Mała kuchnia to kłopot bardzo wielu ludzi. O ile singiel, który rzadko stołuje się w domu nie ma szczególnych potrzeb i wymagań względem funkcjonalności kuchni, o tyle osoba, która gotować lubi bądź musi – ma większy kłopot. Nasze mieszkania, szczególnie te budowane w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, rzadko są wyposażone w duże kuchnie. Jedynie stosunkowo duże, 60-cio lub 70-cio metrowe mieszkania mogą się poszczycić nieco większym i bardziej ustawnymi kuchniami. Jak funkcjonalnie i ładnie urządzić małą kuchnię?

Zacznijmy od uściślenia czym jest mała kuchnia. Dla każdego z nas może oznaczać co innego, ale fakty są takie, że w naszych polskich mieszkaniach często mieszkania mają kuchnie o wielkości 2×2 m. Inaczej urządza się aż tak małą kuch nie, a inaczej taką która ma 15 m2 i ktoś uznał, że to jest właśnie mała kuchnia.

Meble

Mała kuchnia jest kłopotliwa nie tylko ze względu na małą ilość powierzchni przeznaczonej do poruszania się. Kolejnym problemem jest zbyt mała powierzchnia na meble i szafki, a co za tym idzie kłopot z przechowywaniem sprzętów i naczyń. Funkcjonalne szafki to podstawa w małej kuchni – i w tym wypadku zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na meble kuchenne na wymiar. Specjalista pomoże nam stworzyć meble, które wszystko pomieszczą, będą funkcjonalne i estetyczne.

Kolory

To ważna sprawa, dotycząca nie tylko małych kuchni ale wszystkich małych wnętrz. Niestety – nie powinniśmy urządzać małej kuchni w ciemnych kolorach ponieważ optycznie zmniejsza pomieszczenie. Biele, beże, kolor, ale w pastelach to coś czym możemy powiększyć naszą mikrokuchnię.

Dodatki

Niestety, mała kuchnie zwykle i bez tego sprawia wrażenie zagraconej. Fani wazoników, kwiatów, ozdób kuchennych raczej muszą obejść się smakiem, bo szkoda miejsca na zbędne przedmioty.